Klub nasz podziela obawy zaprezentowane na konferencji i podpisuje się pod listem do premiera
Oto relacja z konferencji prasowej
Konferencja prasowa
„Niepełnosprawni obywatele sfinansują deficyt w budżecie???"
30. września 2008 r., Warszawa, Galeria Apteka Sztuki
30. września br. w Galerii Apteka Sztuki odbyła się konferencja prasowa „Niepełnosprawni obywatele sfinansują deficyt w budżecie???" zorganizowana przez Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi" oraz Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych. Konferencja nie przez przypadek odbyła się w Galerii Apteka Sztuki, która jest Zakładem Aktywności Zawodowej, a więc rehabilitację osób niepełnosprawnych realizuje w praktyce.
Pod niepokojąco brzmiącym tytułem kryją się rządowe plany likwidacji funduszu PFRON i przesunięcia środków (dotychczas przeznaczanych na rehabilitację osób niepełnosprawnych) do samorządów w celu finansowania pracodawców i pośredników zatrudniających osoby niepełnosprawne. O zagrożeniach wynikających z przyjęcia takich rozwiązań mówili przedstawiciele organizacji pozarządowych, apelując do Premiera RP o odroczenie terminu pozbawienia PFRON osobowości prawnej oraz gruntowne przygotowanie - w tym także konsultacje w ramach dialogu społecznego - proponowanej reformy systemu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.
Anna Machalica - Pułtorak, prezes Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi"; Krystyna Mrugalska, Przewodnicząca Zarządu Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych oraz Maria Król, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem" w Zamościu zaprezentowały list otwarty skierowany do Premiera RP Donalda Tuska, zaapelowały do przedstawicieli innych organizacji ze środowiska osób niepełnosprawnych o składanie podpisów, a także przedstawiły zagrożenia wynikające z realizacji planowanej reformy systemu rehabilitacji.
Zagrożenia dla środowiska osób
niepełnosprawnych
w wyniku reformy systemu wspierania i rehabilitacji
osób niepełnosprawnych
- Utrata osobowości prawnej PFRON (projekt ustawy o finansach publicznych oraz projekt ustawy przepisy wprowadzające z 13. sierpnia 2008 oraz 26. września 2008 r., źródło: www.mf.gov.pl) - oznacza zmniejszone środki na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych, utratę kontroli społecznej nad funduszem celowym, zapaść w procesie wyrównywania szans osób niepełnosprawnych i różnic międzyregionalnych.
- 31 tys. dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, 11 tys. dorosłych osób niepełnosprawnych nie otrzyma wsparcia rehabilitacyjnego, upadek ośrodków, zwolnienia grupowe dla terapeutów już od 1. stycznia 2009.
- 2,5 tys. osób niepełnosprawnych nie otrzyma dofinansowania na zakup sprzętu komputerowego (zmniejszenie środków w ramach programu „Homer" w 2009 r.).
- O 50% maleją środki na program „Uczeń na wsi" - już od 1 stycznia 2009 r.
- 8.000 osób niepełnosprawnych ruchowo nie otrzyma dofinansowania na sprzęt (wózki) - środki na 2009 r. zmniejszono o 23%.
- Aktywne
zawodowo osoby niepełnosprawne nie otrzymają dofinansowania
na zakup samochodu: zero środków na program „Sprawny pojazd" już od stycznia 2009 r.
- Mniej
środków na rehabilitację społeczną i zawodową - w stosunku do 2008 r.
o 300 mln zł mniej.
- Samorządy dostają większe zadania, ale środków mniej - o 400 mln zł.