W środę, 4 lutego, w siedzibie Polskiego Związku Żeglarskiego odbyła się miła uroczystość, na którą zaproszona została nasza była klubowa załoga, reprezentująca Polskę podczas Igrzysk Paraolimpijskich – Ateny 2004. Uhonorowanie medalem 90-lecia PZŻ jedynej jak dotychczas polskiej załogi, która wywalczyła kwalifikację i uczestniczyła w Igrzyskach Paraolimpijskich, było powodem, dla którego po ponad dziesięciu latach przerwy cała trzyosobowa załoga ponownie spotkała się przy wspólnym stole.
Piotr Nowak, Andrzej Puchalski i Krzysztof Kwapiszewski na przełomie XX i XXI wieku sześciokrotnie zdobywali dla naszego Klubu tytuły Mistrzów Polski, a tworząc reprezentacyjną załogę, trzykrotnie uczestniczyli w mistrzostwach świata wywalczając kwalifikację do Igrzysk Paraolimpijskich Sydney 2000 (nie uczestniczyli w nich z powodu braku środków finansowych) oraz do Igrzysk - Ateny 2004.
Po roku 2004 każdy z trójki zawodników poszedł własną żeglarską drogą. Andrzej pozostał wierny sportowemu żeglarstwu niepełnosprawnych i zaczynając karierę solową przesiadł się z trzyosobowego Sonara na jednoosobową łódkę „2,4”. Piotr przez kilka lat pływał w regatowych załogach żeglarzy pełnosprawnych, a ostatnio powrócił do ścigania się w gronie niepełnosprawnych i wraz z Andrzejem walczą o uzyskanie kwalifikacji do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich – Rio de Janeiro 2016. Krzysiek przesiadł się na znacznie większe jachty morskie i jako kapitan pływa z niepełnosprawnymi, głównie po Bałtyku. Jak widać, mimo upływu lat, wszyscy trzej nadal mają ścisły kontakt z żeglarstwem niepełnosprawnych.
Spotkanie, w którym w roli gospodarza z ramienia Polskiego Związku Żeglarskiego, uczestniczył Tomasz Chamera – Wiceprezes ds. sportu, oprócz okolicznościowych wspomnień, zdominowane zostało problemem wycofania żeglarstwa niepełnosprawnych z programu Igrzysk Paraolimpijskich rozgrywanych za pięć lat w Tokio. Mamy nadzieję, że decyzja ta nie jest jeszcze decyzją ostateczną – obecnie trwa zakrojona na wielką skalę międzynarodowa akcja mająca na celu zmianę tej tragicznej i niezrozumiałej dla nas decyzji . Petycję w obronie paraolimpijskiego żeglarstwa niepełnosprawnych podpisać można pod poniższym linkiem – wszystkich prosimy o wsparcie prowadzonej akcji.